• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret470589
Resim Tanıtım Köşesi

Tuval üzerine yağlıboya ve akrilik, 100 x 130 cm, 2004.

Köşektaşlı resim sanatçısı Adnan Yalım, tuvalı üzerinde gezdirdiği isabetli ve dengeli fırçasıyla, daha düne kadar köle pazarlarında neredeyse okkayla satılan kadınları yeniden yaratmıştır!

kosektas.net

Adnan Yalım’ın resimlerinde kadın vücüdunu biçimsel boyut açısından dışarıda bıraktığınızda, soyut, hatta geometrik olan renk alanlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu, sanatçı resimde üretkenlik erdemine ulaşmış, kendi ruhsallığında bunları çözümlemiş, buradan nerede neyi, nasıl, ne kadar ve ne zaman ileri süreceğini bilme boyutuna varmış anlamına gelmektedir!

Özkan Eroğlu, Sanat Tarihçi.

Köşektaş Hikayeleri - Komposto ve Tekerrür

Fotograf - Özcan Antike tarafından çekilmiş bir Köşektaş fotografı. Burada yayınladığımız hikayelere fotograflarıyla renk katan Özcan Antike'ye çok teşekkür ederiz! kosektas.net


Buraya aktardığımız bu öyküyü derleyen, yazıya yansıtan ve bize ulaştıran  öğretmenimiz Celalettin Ölgün'e çok teşekkür ederiz! kosektas.net


Komposto - Kullanılan sözcük kendi dilinden olmayınca, ne olduğunu öğrenmek için ne zor durumlara düşülmüş. 

Hastalanmış bir kadını kocası, Kayseri’ye doktora götürmüş. Bakımsız olduğundan iyi beslenmesi gerekir olmalı ki doktor; yazdığı diğer ilaçların yanında, “Süt içecek, pirzola, komposto yiyecek,”  diye öğütte bulunmuş.

Süt, bilinen süt. Pirzola da “eyağ” kemiği, onu da biliyor.

“Allah, Allah... Bu komposto ne ola, nerede satılır, pahalı mı ki? ” Garibanı bir kaygı almış. Ancak eczaneden sorarak öğrenmişler kompostonun bildikleri hoşaf olduğunu.       

Tekerrür - Çobanlık yaparken koyunlara yaydırdığı ekinlerden dolayı Tahavit, Nutunun Seyit’i mahkemeye vermiş. Birkaç duruşmadan sonra; zararın ödenmesi kararının yanında, Yargıç’ın, “Tekerrürü halinde cezanın mislince ilave edileceği!” uyarısı üzerine tekerrürün, tekrar edilme, mislinin, katlanma  olduğunu dava vekillerine sorarak  öğrenmişler.


Komposto: Meyvenin şekerli suyla kaynatılmasıyla yapılan tatlı bi,e içecek türü.

Eyağ: Eğe, kaburga kemiği, pirzola.

Tekerrür: Tekrarlanma.

Dava Vekili: İş takipçisi.


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşektaş Hikayeleri


Kimi öyküler çok sık okunduğunda ya da dinlendiğinde,

insanda bir bıkkınlık
yaratır; kimileri ise

şiddetli etkiler,
derin izler bırakır!


kosektas.net

Savaşa Giden Deve Katarı

“Mal canın yongasıdır!” derler. İnsanlar genellikle, sonunda ölüm olduğunu bile bile, mallarından vazgeçemezler.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcı olan 1914 yılı, Rumi Takvime göre 1330 yılına denk gelir. Birinci Dünya Savaşı’na; kimi beceriksiz, hayalci yöneticilerimizin aşırı kişisel tutkuları yüzünden, devlet olarak girmişiz. Seferberlik ilan edilerek ona yakın kurra silah altına alınmış, ellerinde birden çok atı, öküzü, devesi ve kağnısı olanların mallarına, savaşta taşıma aracı olarak kullanma amacıyla, el konulmuş.

Köşektaş’ta devecilik yapan Necip adında birinin on beş kadar devesi varmış. Kendisi yaşlı olduğundan askere alınmamış ama develerine, savaştan sonra geri verilmek kaydıyla, el konulmuş. Dile kolay, onca yıl devecilik yapmış, onca deve yetiştirmiş, her birini oğlu Mükür kadar seviyor. Develeri olmadan o ne yapar? Hem develeriyle onun gibi kim ilgilenir? Savaş bitince geri verecekleri nereden belli?

Geçkin yaşına karşın, gönüllü olarak, develeriyle birlikte, savaşa o da gider. Gidiş o gidiş. Savaş bitmiş ama ne Necip’ten ne de develerinden bir haber alınamamış.

Mükür: Mükremin Taşkıran. Ölümü: 1980.

Necip: Mükür’ün babası. Savaşta kalmış.

Celalettin ÖLGÜN


Bilgi: İlk kez 21 Mart 2004 tarihinde yayınlanmış bir hikeyedir.

kosektas.net