Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret665793
Klepetan ile Malena

Klepetan ile Malena, birbirlerine duydukları amansız aşk ile tüm dünyada tanınan bir leylek çifti. Klepetan, 2001 ile 2021 yılları arasında, kanadına isabet eden bir fişek sonrası uçma kabiliyetini kaybetmiş olan Malena ile çiftleşmek için, her bahar, Güney Afrika'dan Hırvatistan'a uçtu.

Hırvatistan, leylekler için çekici bir göç ülkesi; ülkeye her yıl yaklaşık 1.500 civarında leylek göçüyor ve kimi köylerde insanlardan çok leylek yaşıyor.

Stjepan Vokić, 1993 yılında, avcılar tarafından vurulmuş, bu yüzden uçma kabiliyetini kaybetmiş olan Malena'yı bulur, yarasını sarar ve bakımını üstlenir. 2001 yılında, Stjepan Vokić'in Klepetan adını verdiği bir erkek leylek Malena'yı ziyaret etmeye başlar. İzleyen yıllarda Klepetan, Malena ile çiftleşmek için, her bahar Hırvatistan'a göçer. Bir radyo izleme bandı aracılığıyla, Malena ile buluşmak için, Klepetan'ın her yıl, Güney Afrika'dan Hırvatistan'a, 13.000 kilometrelik bir yol katettiği belirlenir. Malena avlanamadığı için yavrularına Stjepan Vokić bakar; onlara yuva ve barınak yapar, onları besler. Çiftin toplamda altmış altı civcivleri olur.

Klepetan, 2019 yılının Mart ayında, Hırvatistan'a alışılmışın dışında erken göçer, Nisan ayında erkenden ayrılır, ancak yazın geri kalanında geri dönmez. Çoğu kimse, Klepetan'ın ölmüş olabileceğini düşünür, ancak o, 2020 yılının Nisan ayında, Malena'ya bir kez daha döner. 

Ancak Melena, 7 Temmuz 2021'de, yaşlılık ve doğal sebeplerden ötürü hayatını kaybeder ve dillere destan olmuş olan bu aşk hikayesi hazin bir şekilde sona erer.

Kaynak: Wikipedia, the free encyclopedia, Klepetan and Malena


Dünya Tarihi Serisi

Say Yayınları tarafından yayımlanan dört ciltlik Dünya Tarihi Serisi’nin yazarı Susan Wise Bauer; Yunanca, İbranice, Aramice ve Korece bilen, İngiliz Dili ve Edebiyatı yüksek lisansı yapmış, Oxford’ta misafir öğrenci olarak yirminci yüzyıl teolojisi okumuş, doktorasını Amerika araştırmaları üzerine vermiş bir yazar.

Dünya tarihini her yaştan insanın kolaylıkla anlayabileceği, okul kitaplarından farklı bir dil ve anlatıya sahip kitapları bulunuyor. Ülkemizde de yayınlanmış ve çok sevilmiş kitapları arasında dört ciltlik Dünya Tarihi Serisi ise ayrı bir yere sahip.

SERİ, ROMA’YLA BAŞLIYOR

Serinin ilk cildi ilk insanlardan başlayarak Roma İmparatorluğu’nun kuruluş, gelişme ve dağılma aşamalarına kadarki dünya tarihini inceliyor. Mısırlılardan, Sümerlere, Afrika, Avrupa ve Asya medeniyetlerinin kuruluşlarına, bilinen dünya tarihindeki pek çok ana konuya değinilirken, serinin tüm ciltlerinde uyguladığı anlatım dili hikâyeciliği okuma rahatlığı sağlıyor.


İSLAMİYET, AMERİKA, İNKA, AZTEK, ÇİN VE TÜRKLER!

İkinci ciltte Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden Avrupa’da gerçekleşen Rönesans’a dek olan zaman dilimi inceleniyor. İslamiyet’in doğuşu ve yayılışı, Amerika’nın keşfi, İnka ve Aztek uygarlıklarının yıkılması, büyük Çin İmparatorluğu, Türkler’in üç kıtaya hükmetmesi, Britanya’daki savaşlar, çağın en büyük oyun yazarı olan Shakespeare ve daha pek çok tarihe yön veren olay, kişi ve konu işlenirken, Bauer bu dönemlerdeki çarpıcı olayları hikâyeleştiriyor.

YENİÇAĞ VE SANAYİ DEVRİMİ SONRASI

Üçüncü ve dördüncü ciltler ise yakın geçmişimize kapsamlı bir bakış açısı kazandırıyorlar. Yeniçağ’da yapılan keşifler ve Sanayi Devrimi sonrası dünya düzeninin değişmemek üzere yeniden biçimlenmesiyle beraber, ağır sanayiyle güçlenen orduların ardı arkası kesilmeyen savaşlar dönemine girişi, ABD’nin bir süper güç halini alması, Rus İmparatorluğu’nun yıkılıp yerine Sovyetler Birliği’nin kurulması ve bunun sonrasında tüm dünyayı etkileyen Soğuk Savaş kitapların en önemli başlıkları.

Susan Wise Bauer, herkesin rahatlıkla anlayabileceği, pek çok farklı dönem, uygarlık ve çağa kendi bakış açısını katarak kolay okunabilecek bir yapıt ortaya koymuş. Öyle ki hem ABD’de ülkemiz dahil pek çok yerde çok satanlar listesine girmiş durumda.

  
88 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Yaren Leylek Geldi

Nihayet, nihayet, Yaren Leylek, yaklaşık on bir gün gecikmeyle, geldi ve Adem amcanın teknesindeki yerini aldı!


Bursa'nın Karacabey ilçesinde Uluabat Gölü'nün kıyısındaki kırsal Eskikaraağaç Mahallesi'nin simgesi "Yaren" leylek, 12'nci yılında da gelerek kendisini bekleyenlerin gözlerini yollarda bırakmadı.

Önceki yıllarda mahalleye ulaşıp göl manzaralı yuvasına konduğu tarihlerin üzerinden yaklaşık 20 gün geçtiği için kendisini bekleyenleri endişelendiren Yaren ile eşi "Nazlı"nın gelişi, sevenlerini mutlu etti.

Balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu "dostluk hikayesi" ile tanınan Yaren leylek, göç mevsiminde Avrupa Leylek Köyleri Birliği üyesi Eskikaraağaç'a ulaşarak Yılmaz'ın kayığına kondu.

Kayığında Yaren'le "geleneksel" pozunu veren Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Ayın 6'sından 15'ine kadar öldüm öldüm dirildim. Gelecek mi gelmeyecek mi hep merak ettim. Şükürler olsun geçen yıl geldiği tarihten 11 gün sonra döndü. Tüm sevenlerimizi köyümüze bekliyoruz. Ben ve köylüm çok memnun olduk Yaren'in gelişine. Mutluluğumu tarif edemem, çok sevindim." ifadesini kullandı.

Doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş de geçen yıl Yaren geldiğinde havanın karlı olduğunu dile getirdi.

Kar ile karşılaşmamak için geciktiğini düşündüklerini aktaran Tüydeş, "Yaşı da var, ondan da korktuk artık gelememe ihtimali de var. Her sene bu ihtimalle uğurluyoruz onu. Neyse ki geldi. Bunca sıkıntılı, üzücü gündem arasında Yaren leylek umutla bekleyişin sembolü olmuştu ve sonunda hikaye bu yıl da gerçek oldu. Tüyü kadar ömrü olsun." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek yerleşim bölgesi olan Eskikaraağaç, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde bulunuyor. Mahalle aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

12 yıl önce Uluabat Gölü'nde balık tutarken kayığına konan ve daha sonra Yaren adı verilen leylekle dostluğu başlayan Adem Yılmaz'ın tanık olduğu hikaye, Alper Tüydeş'in fotoğraflarını paylaşmasıyla uluslararası bir üne kavuştu.

Eskikaraağaç'ta ilkbaharda Yaren leyleğin gelişiyle turizm hareketliliği de yaşanıyor.

Karacabey Belediyesince kurulan kamera sayesinde "Yarenleylek.com" veya Youtube üzerinden kullanıcılar Yaren'in yuvasını izleyebiliyor.

Haber: Birgün Gazetesi